Vážený pán predseda Dozornej rady ÚPN, JUDr. Juraj Hamuľák, PhD, Ústav pamäti národa Bratislava,

Žijem ako dôchodkyňa v obci Modrová, okres Nové Mesto nad Váhom. V stredu 24. 8. 2016 som na dvore nášho rodinného domu zažila nepríjemnú udalosť. Približne o 16:00 hod. 10 min. som sa na schodisku nášho rodinného [domu] zhovárala so susedom a jeho maloletou dcérkou. Vtom cez bránu do nášho dvora, bez akéhokoľvek predstavenia, pozdravu či dovolenia vstúpiť na pozemok doslova vtrhli tri cudzie mladé panie (slečny). Z nich prvá pribehla až do mojej blízkosti a zvýšeným arogantným tónom spustila: „Býva tu Martin Lacko? Kde je?“

Vážený pán Lacko,

na základe pracovnej zmluvy zo dňa 27.4.2007 vykonávate pre Ústav pamäti národa prácu vedeckého pracovníka v rámci Sekcie vedeckého výskumu.

Dňa 26.6.2016 na svojej internetovej stránke uverejnil článok s názvom ,,Reakcia historika M. Lacka na článok „Zamestnanci si robia, čo chcú. ÚPN trestá ľudáka a matičiara (SME, 6. júna 2016)“ (ďalej len „Článok“), (Článok uverejnený na internetovej stránke: http://martinlacko.sk/reakcie/48-reakcia-na-clanok-zamestnanci-si-robia-co-chcu).

Predseda Správnej rady ÚPN O. Krajňák listom z 29. 7. 2016 požiadal Zamestnaneckú radu ÚPN, ako aj tu pôsobiace odborové organizácie o súhlas s okamžitým skončením pracovného pomeru (OOSPP) s mojou osobou. Dôvodom tejto najvyššej pracovnoprávnej sankcie mala byť moja reakcia na osočujúci článok v médiách, ktorý vznikol s aktívnym prispením práve O. Krajňáka.

Dňa 6. 6. 2015 publikoval denník SME na svojich prvých stránkach článok R. Cupríka „Zamestnanci si robia, čo chcú. ÚPN trestá ľudáka a matičiara.“ Bol akýmsi voľným pokračovaním nenávistných mediálnych útokov na nepohodlných historikov M. Lacka a niekdajšieho šéfa historického ústavu Matice slovenskej J. Bobáka. Jeho zámerom bolo vytvoriť obraz problémových a svojvoľne si konajúcich zamestnancov ÚPN a tak pripraviť pôdu na ich prepustenie. (Čo údajne od Krajňáka ešte v októbri 2014 požadoval šéf istej náboženskej obce).